Bób to niezwykle zdrowa letnia przekąska. Syci, ale nie zawiera dużo tłuszczu, za to bogaty jest w białko, kwas foliowy i błonnik. Polecany jest więc wegetarianom, kobietom w ciąży i osobom na diecie. Dzięki dużej zawartości potasu i małej ilości sodu bób pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Bób jest bogaty w witaminę B12, dlatego warto go jeść w przypadku anemii. jak ugotować bób z masłem i czosnkiem na parze, żeby nie stracił na wartości odżywczych? Co więcej — bób zawierają też lekarstwa. Przygotowuje się go niezwykle łatwo i można go jeść na kilka sposobów. Poznaj przepis na bób oraz ile czasu jest potrzebne do ugotowania bób mrożony i na parze?
Bób — właściwości zdrowotne
Bób należy do rodziny bobowatych i jest spokrewniony z soją i grochem. Bób może być spożywany na surowo lub po ugotowaniu. Często używa się go w sałatkach i daniach dodatkowych lub sieka się go i dodaje do gulaszu i zupy. Jedzenie bobu może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Poniżej znajdziesz niektóre z nich.
- Bogate źródło folianów, żelaza, fosforu i magnezu, które pomagają regulować poziom ciśnienia krwi, obniżać poziom cholesterolu i chronić przed chorobami serca.
- Dobre źródło rozpuszczalnego błonnika, który może pomóc w utracie wagi poprzez utrzymywanie uczucia sytości przez dłuższy czas po spożyciu.
- Duża ilość antyoksydantów zawartych w bobie pomaga chronić przed chorobami takimi jak rak.
- Bób ma wysoką zawartość białka, węglowodanów, błonnika i składników mineralnych. Zawiera również wiele witamin, w tym witaminę B1 (tiaminę), witaminę C i witaminę K.
Wartości odżywcze
- Jedna filiżanka ugotowanego bobu dostarcza:
- Kalorie: 210
- Białko: 8 gramów
- Węglowodany: 41 gramów
- Błonnik: 12 gramów.
Jak długo gotować bób na parze?
Świeży bób ma w sobie najwięcej wartości odżywczych. Warto wiedzieć ile czasu jest potrzebne do ugotowania bób, zęby witaminy nie straciły na wartości. Skórka bobu jest bogata w witaminy, dlatego warto jeść bób ze skórką. Nie każdy jest fanem bobu na surowo, dlatego większość z nas bób gotuje. Jak długo gotować świeży bób na parze? Gotowanie bobu jest niezwykle proste i nie wymaga zdolności kulinarnych czy specjalistycznego sprzętu. Jak zrobić bób? Przede wszystkim po zakupie świeżego bobu nie przechowujemy go w lodówce dłużej niż tydzień. Następnie opłukujemy go. Do gotowania potrzebujemy garnka, wody, a także cukru i soli. Na wstępie wsypujemy małą łyżkę cukru, a podczas procesu gotowania — sól. Możemy też dodać tylko sól. W innych poradach dowiesz się ile soli peklowej należy dodać do mięsa na litr wody?
Ile czasu gotować świeży bób?
Jak długo gotować bób z bułką tartą, żeby był smaczny dla całej rodziny? Bób gotujemy na średniej mocy palnika przez około 20 minut. Ile czasu należy gotować starszy bób? Starszy bób należy gotować około 30 minut. Podczas całego procesu warto sprawdzać sytuację i spróbować bobu. Po upływie tego czasu bób odcedzamy na sitku, warto go przepłukać zimną wodą. Tak przygotowany bób jemy solo lub dodajemy do innej potrawy.
Bób możemy też ugotować w Thermomixie przy pomocy Varomy. W tym celu wlewamy wodę, wsypujemy bób i gotujemy — świeży 17 minut, mrożony 20. Thermomix warto też wykorzystać do przygotowania bobu z czosnkiem. W internecie nie brakuje wielu pomysłów na przygotowanie pysznego bobu za pomocą Thermomixa.
Z czym zrobić bób?
Bób wspaniale smakuje w pojedynkę, jednak połączyć go możemy z wieloma składnikami, które wzbogacą jego smak. Jak ugotować bób z masłem czy z czosnkiem? Świeży bób gotujemy w lekko osolonej wodzie. Po ugotowaniu bobu możemy wrzucić go do garnka ze stopionym masłem. Gotowanie bobu z masłem jest niezwykle prostym sposobem na stworzenie niezwykle sycącej, ale nadal zdrowej przekąski. A jak ugotować bób z masłem i czosnkiem? Bób z czosnkiem przygotujemy też w Thermomixie. Najpierw gotujemy w nim bób, a następnie dusimy go z czosnkiem przez około 5 minut i dodajemy masło. Dzięki temu zyskujemy aromatyczną i zdrową potrawę.
Inną pyszną opcją na jedzenie bobu jest połączenie go z bułką tartą. Suchą bułkę tartą można uprażyć na patelni, a następnie dodać masło, przyprawy (wedle uznania) i ugotowany bób.
Bób może być składnikiem risotto, sałatek czy falafeli. Nie brakuje pomysłów na wykorzystanie tego pysznego i zdrowego warzywa.