Jedną z odmian klusek ziemniaczanych, są spłaszczone kulki z wgłębieniem w środku, czyli kluski śląskie. Z poniższego tekstu dowiesz się, ile gotować kluski śląskie, aby były miękkie oraz z czym najczęściej podaje się ten przysmak.
Kluczową kwestią przy odpowiedzi jak długo gotować kluski śląskie jest rozróżnienie sytuacji, w której mamy do czynienia z produktem mrożonym albo świeżo ulepionymi kluskami. Czas gotowania jest wówczas zróżnicowany, produkt mrożony po wrzuceniu na wrzątek potrzebuje około 10 minut gotowania, natomiast tym świeżo zrobionym, od czasu wypłynięcia wystarczą około 3 minuty.
Co do klusek śląskich?
Jeśli zastanawiasz się co do klusek śląskich pasuje idealnie i z jakimi dodatkami można je serwować, odpowiedź znajdziesz w dalszej części tekstu.
Kluski śląskie mogą stanowić danie samo w sobie, jednak wspaniale smakują i atrakcyjniej wyglądają na talerzu w wersji wzbogaconej. Często serwuje się je w połączeniu z:
- gulaszem wieprzowym, potrawką
- sosami: grzybowym, pieczarkowym, pieczeniowym, pomidorowym
- podsmażoną na oleju cebulką, słoninką, skwarkami z boczku
- szpinakiem czy serem
- słodką śmietaną, jogurtem czy sosem owocowym w wersji na słodko.
Jak długo gotować kluski śląskie?
Popularne jako dodatek, do obiadu złożonego z klusek śląskich, są też buraczki zasmażane lub modra kapusta, podobnie jak w przypadku kopytek sprawdzi się także surówka z kiszonej białej kapusty. Jak długo gotować tradycyjne kluski śląskie, znaczenie ma czy to kluski mrożone, czy świeże. Zawsze trzeba zwracać na to uwagę, żeby nie rozgotować klusek. Niezależnie od upodobań w serwowaniu klusek śląskich, podstawowy przepis jest stosunkowo prosty, zawiera bowiem kilka składników: ugotowane ziemniaki, mąkę ziemniaczaną, sól i jajka.
Jak ugotować kluski śląskie?
Każdy, kto zastanawia się jak ugotować kluski śląskie, powinien też wiedzieć, że należy je wrzucać na lekko osolony wrzątek partiami, powinno się je gotować na wolnym ogniu. Należy je delikatnie zamieszać, aby nie przykleiły się do dna. Na blogu znajdziesz różne porady jak długo gotować kluski lane?, czy ile czasu przygotowuje się pyszną potrawę.
Jakie mięso do klusek śląskich?
Aby urozmaicić ich wygląd np.: z myślą o dzieciach, warto zabarwić je naturalnymi barwnikami: kurkumą, sokiem z buraków lub ze szpinaku.
Na pytanie, jakie mięso do klusek śląskich będzie pasowało, można przywołać tradycyjne kluski w wersji regionalnej, do których podaje się roladki wołowe. Odpowiednie jest także mięso wieprzowe, zwłaszcza soczysta karkówka.