Przecier pomidorowy a koncentrat

Przecier pomidorowy a koncentrat

Uwielbiane i cenione w kuchni pomidory, są warzywami sezonowymi i delikatnymi, dlatego tworzy się z nich przecier pomidorowy, a także koncentrat, aby można się było nimi cieszyć przez cały rok. Mogą w takiej formie stanowić bazę do:

  • zupy pomidorowej
  • sosu do pizzy czy dań z makaronem
  • gołąbków i innych.

Dzięki przetworzeniu i skoncentrowaniu smaku pomidorów przepisy mogą być bardziej zróżnicowane, a dania z ich dodatkiem trafiają na stoły nawet najbardziej odległych zakątków świata, gdzie ich uprawa jest trudna lub niemożliwa.

Czym się różni przecier od koncentratu?

Choć zdarza się zamienne stosowanie tych pojęć, przecier a koncentrat, to dwie różne formy, które mają odmienny sposób przygotowania oraz zastosowanie w przepisach. Przyjrzyjmy się zatem, czym się różni przecier od koncentratu i do jakich zastosowań wybierać poszczególne formy przetworzonych pomidorów.

Różni je przede wszystkim konsystencja i kolor, mniej intensywny kolor i rzadszą postać ma przecier pomidorowy, a koncentrat jest gęstszy i ma ciemniejszy odcień czerwieni. Ponadto koncentrat pomidorowy jest bardziej kwaskowaty i intensywny w smaku, a przecier wykazuje nieco delikatniejszy charakter. Nieco rzadszą formą przecieru jest wywodząca się z Włoch passata pomidorowa, wytwarzana z dojrzałych pomidorów, pozbawiona nasion i skórek. Po wzbogaceniu jej ziołami i przyprawami jest chętnie stosowana np. jako zamiennik przecieru do stworzenia sosu do pizzy.

czym się różni przecier od koncentratu

Co zamiast koncentratu pomidorowego

Czasem wystarczy impuls lub promocja w sklepie i zapada spontaniczna decyzja o ugotowaniu jakiegoś dania. Jeśli wydawało nam się, że mamy wszystko, co potrzebne, ale jednak koncentratu brak to co, zamiast koncentratu pomidorowego można wykorzystać i czym zastąpić, aby finalnie wygląd i smak dania nie odbiegał od oryginału?

Gdy w przepisie jest wymieniony koncentrat, a w domu posiadamy jedynie przecier, możemy śmiało spróbować go nim zastąpić, pamiętając przy tym o odpowiednim zagęszczeniu i wzmacnianiu smaku. Do dyspozycji mamy także pulpę pomidorową lub pomidory z puszki, które sprawdzą się po wcześniejszym odparowaniu wody, doprawieniu i przetarciu przez sitko. Na blogu znajdziesz tekst dotyczące ile soli peklowej na litr wody? oraz przepisy kulinarne w wyśmienitym smaku i zamachu, jak zrobić kluski lane do rosołu?

Ile koncentratu zamiast przecieru?

W odwrotnej sytuacji, gdy musimy użyć koncentratu zamiast przecieru, musimy zwrócić uwagę na to, ile substytutu dodać, aby zbyt duża ilość koncentratu zanadto nie zdominowała potrawy. Przykładowo chcąc zrobić sos pomidorowy, zamiast szklanki przecieru możemy dać 2 łyżki koncentratu i uzupełnić pojemność szklanki wodą, w razie potrzeby, regulując kwasowość odrobiną cukru, zagęszczając konsystencję odrobiną mąki i śmietany. Oczywiście to, ile koncentratu zamiast przecieru najlepiej użyć, zależy od typu dania, jakie chcemy odtworzyć i naszych preferencji smakowych. 

przecier a koncentrat

Czy koncentrat to to samo, co przecier?

Jeśli po przeczytaniu nadal zadajesz sobie pytanie, czy koncentrat to to samo, co przecier, podkreślmy raz jeszcze, że różnią się od siebie pod kilkoma względami. Oprócz konsystencji, smaku i koloru będzie to proces uzyskania. W przypadku przecieru pomidorowego jest on krótszy, gdyż rozgotowane warzywo jest przecierane przez sito w celu wykluczenia skórek i nasion. Natomiast przygotowanie intensywnego koncentratu wymaga częściowego odwodnienia takiej przetartej masy z pomidorów. Zastosowanie w przepisie konkretnej formy przecieru lub koncentratu jest podyktowane gustem smakowym, umiejętnościami, a niekiedy to brak czasu wpływa na nasz wybór.

Zupa pomidorowa z ryżem

W wielu polskich domach, obok rosołu króluje tradycyjna zupa pomidorowa, do jej przyrządzenia używany jest zarówno przecier, jak i koncentrat, a w sezonie może być gotowana ze świeżych, dojrzałych pomidorów. Bardziej gęstą i aksamitną zupę zapewni pasta pomidorowa, możemy do jej ugotowania wykorzystać również pomidory z puszki, passatę z pomidorów lub pulpę pomidorową.

Do czego dodać przecież, a koncentrat?

Do dań z makaronem, gołąbków czy pulpetów niezastąpiony jest gęsty sos pomidorowy, do przygotowania, którego świetnie sprawdzi się przecier lub passata. Dzięki dodaniu cebuli, czosnku i chili danie nabiera ostrości. Doprawiony ziołami jak bazylia, oregano czy tymianek sos jest bardzo aromatyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *