Rozbijanie mitów: Czy cukier jest naprawdę naszym wrogiem?

Sprawdzamy, jak bardzo cukier ma wpływ na popularne problemy zdrowotne, z którymi zmaga się nasze społeczeństwo. Czy są powody, dla których powinniśmy z niego całkowicie zrezygnować?

W ostatnich latach wyraźnie wzrosło zainteresowanie tematem zdrowego odżywiania. Powodem jest otaczająca nas chemia, która odbija się na zdrowiu ludzkiego organizmu. Coraz częściej dotykają nas tzw. choroby cywilizacyjne, dlatego kierując się naturalnym odruchem, poszukujemy winnych, w celu wyeliminowania ich i zminimalizowania ryzyka. Jednym z tematów budzących mnóstwo kontrowersji jest spożywanie cukru, choć towarzyszy on ludzkości od wieków. Przyjrzyjmy mu się zatem bliżej. Jak wpływa na organizm i czy faktycznie określanie go mianem “białej śmierci” jest zasadne?

Czym jest cukier i w jakiej ilości można go spożywać?

Cukier to substancja słodząca pozyskiwana z naturalnych źródeł, najczęściej z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej. Jest on składnikiem węglowodanów, które zaleca się uwzględniać w swojej diecie na poziomie ok. 45-65% dobowej dawki kalorii. Cukry proste jednak nie powinny przekraczać 5-10%, ustępując miejsca bardziej wartościowym węglowodanom złożonym.

Niezależnie od rodzaju cukru spożywczego (biały, brązowy, trzcinowy), jego głównym lub nawet jedynym składnikiem jest sacharoza. Nie dostarcza nam zatem niczego innego poza czystą energią, dlatego mówi się, że to puste kalorie. Czy jednak mamy powody, bo go demonizować? Czy cukier nas zabija?

Czy cukier nas truje?

Wokół cukru narosło wiele teorii. Wśród nich najczęściej wymienia się negatywny wpływ na stan uzębienia, rozwój otyłości, cukrzycy, problemy ze stawami itp. Ile w tym prawdy? Ziarnko. 

Na nasze zdrowie składa się wiele czynników. Najważniejsze z nich, to oczywiście predyspozycje genetyczne, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, a także umiar. Nadużywanie cukru faktycznie może sprzyjać wymienionym wcześniej problemom. Tak samo jednak nie zaleca się spożywania nadmiaru tłuszczu, soli oraz substancji chemicznych, dodawanych do bardzo dużej ilości artykułów spożywczych. Należy przy tym oczywiście brać pod uwagę cukier w gotowych produktach np. w płatkach śniadaniowych, ketchupie, chlebie, lecz bez uwzględniania cukrów, które naturalnie występują w owocach i warzywach.

Przyczyną pojawienia się nadwagi najczęściej jest niezdrowy styl życia, nadmierne objadanie się, brak ruchu, ewentualnie zażywane leki czy problemy hormonalne. Cukrzyca z kolei bardzo często wiąże się z otyłością, a próchnica w zębach z nieprawidłową higieną jamy ustnej, zaniedbaniami lub nieregularnymi wizytami u stomatologa.

Czy można jeść cukier i być zdrowym?

Odpowiedź jest twierdząca, pod warunkiem zachowania umiaru i nieprzekraczania zalecanej dawki dobowej. Tym, na co warto zwracać uwagę, jest skład produktów, które wkładamy do lodówki. Zaleca się przede wszystkim unikać jedzenia na mieście, fast foodów, ale również ulepszaczy, sztucznych barwników, aromatów, emulgatorów skłaniając się maksymalnie ku substancjom naturalnym. Kolejnym istotnym elementem zdrowego trybu życia jest ruch. Nie trzeba od razu zostawać sportowcem, ale zmiana nawyków, codzienne spacery, mogą znacząco poprawić kondycję i wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu. Sam cukier spożywany w rozsądnych ilościach nie powinien stanowić problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *